Niedziela, 5 maja 2024

Styl urban jungle - cechy charakterystyczne i wyznaczniki

5 kwietnia 2023

0

Jakie są cechy i wyznaczniki stylu urban jungle? Jak możemy wprowadzić ten trend wnętrzarski do naszego mieszkania? Jakich dodatków użyć, aby stworzyć klimat urban jungle w sypialni lub salonie? To wszystko zostało omówione w artykule.

Styl urban jungle - cechy charakterystyczne i wyznaczniki

Ten styl aranżacyjny powstał z chęci bycia w zgodzie z naturą oraz jako odpowiedź na szybką urbanizację. Styl miejski został zdominowany przez zieloną dżunglę, która jest pełna dzikich zwierząt i egzotycznych roślin. Czym różni się ten styl od innych trendów dekoratorskich?

Egzotyczne rośliny

Styl urban jungle charakteryzuje się bujną, egzotyczną roślinnością. Zielone liście figowca, duże liście monstery i bujne zielone źdźbła z alocasii przeniosą Cię do dzikiego, tropikalnego świata.

Motywy zwierzęce i roślinne

Do miejskiej dżungli warto dodać tropikalną florę. Miejska dżungla to liście bananowca, kolorowe papugi, dzikie koty oraz kwitnące na tapetach i poduszkach zwierzęta.

Soczyste kolory

Ten styl potrzebuje zdrowej dawki zieleni, nie tylko w postaci bujnej roślinności czy botanicznych wzorów. Kolor ten powinien być stosowany na ścianach, tapicerce i dywanach.

Aby stworzyć ciekawszy efekt wizualny połączmy jego poszczególne odcienie: limonkowy, miętowy, oliwkowy i szmaragdowy.

Naturalne tkaniny i surowce

W sypialni lub przestrzeni życiowej urządzonej w stylu urban jungle nie zabraknie lnu, rattanu i drewna. Ten żywy trend charakteryzuje się naturalnymi materiałami i bujną roślinnością.

Miejska dżungla we wnętrzach - wskazówki aranżacyjne

Jak urządzić sypialnię i salon w stylu urban jungle. Zacznijmy od stworzenia bazy, a następnie zaaranżujmy podłogi i ściany.

Jeśli pokój jest mały lub ciemny, najlepiej sprawdzą się ściany w kolorze białym, beżowym lub szampańskim. Podobną ścieżką powinieneś podążać z podłogami. Postawmy na jasne dębowe podłogi, takie jak podłoga Happiness w kolorze kremowym z serii podłóg twardych ręcznie postarzanych NoLimits Collection lub model Secrets of Verona whitewashed z serii podłóg drewnianych ręcznie postarzanych Timeless Collection.

  • Drewniana podłoga Happiness z kolekcji NoLimits
  • Podłoga drewniana Secrets of Verona z kolekcji Timeless
  • Podłoga TWO_4HER z kolekcji Jeans

W dużych, jasnych pomieszczeniach (ale także w łazienkach) można też wybrać bardziej odważne zestawienia. W takich wnętrzach zieleń pięknie zaprezentuje się na wszystkich ścianach. Podłogi mogą nabrać głębszego, czekoladowego odcienia, jeśli wybierzesz farbę w jasnym, oliwkowym odcieniu. Jeśli na ścianach znajdzie się butelkowa lub szmaragdowo-zielona farba, warto dobrać do niej dębowe podłogi w naturalnych lub miodowych odcieniach dębu (np. Evolution z kolekcji Melody, czy Four_4Him, z kolekcji Jeans).

  • Podłoga drewniana Medieval Castle, kolekcja Timeless
  • Drewniana podłoga Evolution z kolekcji Melody
  • Podłoga drewniana Villa oak 1R z kolekcji Melody

Styl miejskiej dżungli - 5 niezbędnych akcesoriów

Styl urban jungle będzie dopełnieniem aranżacji.

  1. Żywe rośliny w pojemnikach - Egzotyczny klimat stworzą we wnętrzach tropikalne bananowce (Musa Tropicalana), monstera pusta (Monstera Deliciosa), leafficus (Ficus Lyrata), fikus liściowy(Ficus Lyrata), alokasia (Alocasia), czy pilea peperomiodes (Pilea Pereromiodes). Donice warto ukryć za osłonami np. z rattanu lub sznurka, albo oplecionymi sznurkami. Takie aranżacje sprawdzą się również w przypadku sukulentów i kaktusów ustawionych na parapecie lub komodzie.
  2. Kwietniki Jeśli kwiaty i zielone pnącza są kluczowym elementem stylu urban jungle, warto zadbać o to, by były widoczne dla oka. Taki efekt można osiągnąć poprzez zastosowanie wysokich regałów na książki oraz kwietników montowanych na ścianach.
  3. Tekstylia wykonane z naturalnych tkanin - lnu i bawełny z egzotycznym motywem są charakterystycznym elementem wystroju urban jungle. Urządzając wnętrza warto zainwestować w poduszki, zasłony czy narzuty z tropikalnym wzorem lub motywem ptaków.
  4. Wyposażenie wnętrz z naturalnych materiałów - Fotel z rattanu lub wiklinowego kosza, a może stolik kawowy z egzotycznego drewna? Świetnym pomysłem będzie abażur z liści kokosa lub pufa z juty. To świetny sposób na stworzenie przestrzeni mieszkalnej przypominającej miejską dżunglę.
  5. Mosiężne okucia ze złotymi akcentami to dwie cechy charakterystyczne tego stylu. Można je wykorzystać jako gałki do mebli lub uchwyty do lamp, wieszaki i wazony, a także rzeźby. Mosiężny liść to modna dekoracja ścienna, która wniesie do wnętrza nieco blasku, a także doda mu nieco natury.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz