Sobota, 20 lipca 2024

Schody ażurowe - charakterystyka

31 marca 2023

0

Jakie są wady i zalety schodów ażurowych? Która konstrukcja jest lepsza - schody drewniane ażurowe, metalowe czy z płyty MDF? W tym artykule skupimy się na surowcach, z których można wykonać schody i balustrady ażurowe. Przedstawiamy również pomysły na aranżację schodów wewnętrznych.

Schody ażurowe - charakterystyka

Ażurowe to rodzaj wzoru, który przepuszcza światło. Można go zastosować zarówno na stopniach, jak i na balustradach.

Balustrady ażurowe to ozdobne wycięcia wykonane z materiału. Przez te wycięcia widoczna jest wtórna scenografia. Ślepa ażurowość to sposób na ukrycie tła tego dekoracyjnego zestawu elementów.

O ile wiele z dostępnych surowców sprawdzi się tylko w balustradach ażurowych, o tyle niektóre inne lepiej nadają się do produkcji stopnia. Jakich materiałów należy szukać?

Jak zrobić ażurową balustradę.

Dekoracyjny układ otworów możesz stworzyć między innymi z PCV, plexi czy sznurka. Są 3 materiały, które cieszą się największą popularnością wśród konsumentów.

Drewniana balustrada ażurowa

Ze względu na wysoki koszt i pracochłonność, balustrady ażurowe z drewna mogą być drogie. Nierzadko również detale dekoracyjne wymagają umiejętności snycerskich i wiedzy stolarza. Skutkuje to wysoką ceną za rękodzieło. Warto się nim zainteresować ze względu na jego efektywność, trwałość, uniwersalność i wyjątkową przytulność.

Ażurowe balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrady metalowe mają niekwestionowaną zaletę - są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są również bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Należy jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie może być kosztowne, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą elementy kute lub rzeźbione.

Balustrady wykonane z płyty MDF

Balustrady wykonane z płyty MDF to ekonomiczne i proste rozwiązanie. Mają wiele zalet, w tym możliwość zaprojektowania własnej ażurowej konstrukcji oraz dostępność niemal wszystkich kolorów z palety RAL. Nie są tak trwałe jak balustrady metalowe czy drewniane. Brak im również innych zalet drewna.

Jakie surowce są wykorzystywane do produkcji stopni i spoczników w

Istnieją trzy możliwości wykonania stopni ażurowych, a są to drewno, stal i beton.

Schody ażurowe drewniane

Drewno to najpopularniejszy materiał na stopnie schodów lub podesty. Popularność drewna wynika z jego ponadczasowego piękna, uniwersalności i funkcjonalności. Z tego materiału można wykonać schody, które dobrze komponują się z betonem lub szkłem, a także ze stalą.

Stopnie

Schody ażurowe mogą być wykonane z litego drewna lub wysokiej jakości desek trójwarstwowych. Temat ten został poruszony w artykule "Deski warstwowe na schody - czy to dobry pomysł?".

Ręcznie postarzana podłoga Średniowieczny Zamek 1R w schodach. Aranżacja autorstwa J Albornoz Pisos en Madera

Przykłady

Schody ażurowe wspornikowe wykonane z drewna sprawdzą się w każdej przestrzeni. Wynika to z faktu, że posiadają niewielką ilość elementów konstrukcyjnych, przez co są wizualnie bardzo lekkie.

Minimalistyczne projekty bez balustrad możesz wykończyć stosując dębowe deski w naturalnych kolorach, np. Hope z kolekcji Melody lub Sense z kolekcji NoLimits. Do wnętrz industrialnych lub nowoczesnych rustykalnych warto zastosować stalową balustradę z ciemnymi deskami, które mają charakterystyczną fakturę, np. Medieval Castle, z kolekcji Hand-Aged Wood Floor Flooring. Opcją są również szklane zabezpieczenia i stalowe pionowe tralki sięgające do sufitu.

  • Podłoga drewniana SENSE, kolekcja NoLimits
  • Podłoga drewniana Hope Oak Villa 1R z serii Melody
  • Podłoga drewniana Medieval Castle 1R z kolekcji Timeless

Betonowe schody ażurowe

Betonowe schody ażurowe wykorzystywane są przede wszystkim w przestrzeniach zewnętrznych. Jednak rozwiązanie to jest coraz częściej poszukiwane przez miłośników minimalizmu i wnętrz industrialnych. Wbrew pozorom, schody te można zaaranżować na wiele sposobów. Do wyboru mamy konstrukcję jednobelkową, dwubelkową lub trójbelkową, a także prostą, półokrągłą.

Surowiec ten ma wiele zalet, między innymi ognioodporność i trwałość. Do wad należy jednak zaliczyć ciężki czas budowy, wagę oraz mało atrakcyjny wygląd.

Przykłady aranżacji schodów z betonu

Beton to dobry wybór dla szkła. Takie połączenie jest częste we wnętrzach minimalistycznych i modernistycznych. Takie aranżacje wymagają zastosowania schodów jednobelkowych lub wspomnianej wcześniej półki.

Schody stalowe bez stopnic

Stal, podobnie jak dwa pozostałe wymienione surowce jest również trwała i odporna. Schody ażurowe wykonane z tego metalu mają wiele zalet, m.in. sztywność i łatwość obróbki, lekkość konstrukcji oraz szybki montaż. Należy jednak pamiętać, że stal nie jest w stanie tłumić dźwięków uderzeniowych i może być odbierana jako zimna i nieprzyjemna.

Przykłady aranżacji schodów stalowych

Połączenie stali z poręczami wykonanymi z drewna i policzków złagodzi jej minimalistyczny charakter. Możesz również zdecydować się na czarną oryginalną ażurową balustradę, jeśli chcesz podkreślić jej surowość.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz