Wtorek, 15 października 2024

Cechy stylu mid-century modern

30 marca 2023

0

Od kilku sezonów zauważamy duże zainteresowanie wnętrzami i meblami w stylu mid-century modern. Współczesna kinematografia z lat 50. i 60. niewątpliwie wpłynęła na nasze zamiłowanie do designu z tego okresu. Sentymentalna struna projektantów wyraźnie dotknęła starannie dobranych przedmiotów reprezentujących przeszłość, które zostały wykorzystane w scenografii do "A Single Man" i "The Marvelous Mrs. Maizel".

Jak zaaranżować wnętrza niezależnie od ikonicznych produkcji, takich jak "Playtime" Jacquesa Tatiego czy "Blue Moon" Otto Premingera? Omawiamy ikony designu, historię i inne cechy stylu mid-century modern.

Cechy stylu mid-century modern

W Stanach Zjednoczonych termin mid-century modern został użyty po raz pierwszy w połowie lat 50. XX wieku. Jednak jego szczegółowa definicja została opublikowana dopiero w 1984 roku w książce "Mid-Century Modern" autorstwa Cara Greenberga. "

Autorka publikacji zauważyła, że architektura i wnętrza, a także meble, wpisywały się w ruch modernistyczny w drugiej połowie XX wieku. Były odzwierciedleniem nowego uprzemysłowionego świata i zrywały z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Design tego okresu charakteryzował się prostymi liniami i brakiem ornamentów.

W latach 50. i 60. silne wpływy czerpali projektanci brazylijscy i skandynawscy. Ich projekty były proste, organiczne i zintegrowane z naturą. przestrzenie były również zorganizowane w otwartym planie i otwarte na świat przyrody dzięki dużym przeszkleniom.

Ikoniczne meble mid century modern i ich projektanci

Do najbardziej znanych postaci ruchu mid-century modern należy amerykański architekt i projektant Florence Knoll. tapicerowane fotele i sofy , a także ławki to jedne z jej najbardziej lubianych projektów.

Ludwig Mies van der Rohe to nazwisko, którego nie można zignorować. Fotel Barcelona był najbardziej ikonicznym meblem tego niemieckiego projektanta i do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ważne jest, aby wspomnieć o dwóch wizjonerach w połowie wieku nowoczesnego wzornictwa: Ray i Charles Eames . , skórzany fotel z podnóżkiem i plastikowe krzesło EPC były dwoma ich zasługami.

Kolejnym twórcą tego okresu był Eero Saarinen. Kto nie pamięta jego ikonicznego krzesła i stołu Tulip?

Fani XX-wiecznego designu powinni też przyjrzeć się lampom Esbena Klinta, Gio Pontiego oraz dziełom Waltera Gropiusa, George'a Nelsona i Le Corbusiera.

Mid-century modern w Polsce

Jak rozwijał się design mid-century modern w Polsce? Złoty wiek polskiego wzornictwa jest wciąż pamiętany. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się wiele wyjątkowych dzieł z tego okresu.

Dziś również wiele rodzimych marek wznawia produkcję mebli w seriach z drugiej połowy XX wieku. Jedną z takich firm jest POLITURA. W jej zbiorach znajdują się znane projekty Janusza Różańskiego i Edmunda Homy, a także Romualda Ferensa.

Marka 355 Concept Design & Lifestyle nie pozostaje w tyle. Postanowili wskrzesić ikonę polskiego designu z 1962 roku - fotel 366 Józefa Chierowskiego.

Dużą popularnością cieszy się również fotel RM58, który został zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego w 1958 roku. Współczesna marka Vzor przywróciła ten fotel do życia w 2012 roku.

Jak urządzić wnętrza w stylu midcentury modern?

Choć w XX wieku dominowały żywe kolory, współczesne aranżacje wykorzystują bardziej stonowaną paletę barw. Przy projektowaniu wnętrza warto zainwestować w naturalne kolory drewna. Należy unikać stosowania intensywnych, dynamicznych kolorów w dodatkach, meblach tapicerowanych i sztuce.

Jeśli planujesz urządzić mieszkanie w stylu mid-century modern, nie zapominaj o oryginalnych materiałach i kształtach. Mamy tu na myśli zaokrąglone meble wykonane z giętej sklejki i plastiku. Meble te wsparte były na skośnych drewnianych nogach, które zwężają się w dół .

Podłogi są istotnym elementem wystroju wnętrz w latach 50. i 60. W połowie wieku nowoczesne wnętrza, było pięć rodzajów podłóg: korek, winyl, polerowany beton, korek i deski z twardego drewna. Ze względu na swoją trwałość i ponadczasowy urok, ostatnia opcja była najbardziej popularna i najczęściej stosowana.

W połowie XX wieku dominowały podłogi w jasnych kolorach o gładkiej fakturze, subtelnym wzorze ziarna i gładkiej fakturze. Układano je w deskę jednorzędową (cienką i długą) oraz klepki trzyrzędowe

  • Podłogi drewniane Seven 4Her z kolekcji Jeans Collection
  • Podłoga drewniana Jeans Six 4her z kolekcji Villa 3R Oak.
  • Podłoga drewniana JEANS FIVE 4HER z kolekcji dąb Villa 3R

Współczesne aranżacje w stylu mid-century modern nie zawierają wąskich elementów. Należą do nich również deski trójwarstwowe o nieco większych rozmiarach, takie jak wzór Happiness czy Passion z kolekcji NoLimits.

  • Podłoga twarda Dąb Cream&Cream 1R z kolekcji No Limits
  • Podłoga drewniana Passion, No Limits Collection
  • Podłoga drewniana SENSE, Kolekcja NoLimits

Komentarze (0)

Zostaw komentarz