Wtorek, 15 października 2024

Wykańczanie ścian przy użyciu drewna

4 kwietnia 2023

0

Wykończenie ściany będzie miało wpływ na estetykę wnętrza, a także na akustykę, wilgotność i temperaturę. Ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć właściwości każdego materiału. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się swoimi ścianami przez długi czas. Kiedy tynk dekoracyjny jest odpowiedni?

Wykańczanie ścian przy użyciu drewna

Drewno to ponadczasowy materiał, który dodaje wnętrzom ciepła i przytulności. Jest również doskonałym izolatorem akustycznym i termicznym. Reguluje wilgotność i ma właściwości antystatyczne.

Ogromną zaletą tego materiału jest uniwersalność. Można go wykorzystać w niemal każdym stylu wnętrza, od rustykalnego po nowoczesny. Jesteśmy otwarci na stosowanie drewna do mebli, podłóg i ścian ze względu na jego liczne zalety.

Najpopularniejszym rozwiązaniem ostatnich sezonów jest boazeria z drewna angielskiego. Można ją spotkać przede wszystkim w przestrzeniach współczesnych i paryskich. Te dekoracyjne panele pokrywają dolną część ściany i chronią tynk przed zabrudzeniami i obiciami. Panele te często stosuje się w połączeniu z deskami podłogowymi, które układają się we francuski lub klasyczny wzór jodełki - np. modele Adrenaline lub Discovery z kolekcji Nolimits.

  • Podłoga drewniana Oak Cottage 1R, NoLimits Collection
  • Podłoga drewniana Dąb Villa 1R, z kolekcji NoLimits
  • Podłoga drewniana Reflection Herringbone, kolekcja No Limits

Równie popularne są ryflowane panele drewniane, znane również jako lamele. Te cienkie pionowe listwy często występują w miodowym kolorze i kojarzą się z Azją oraz nowym stylem japońskim. Aby wyróżnić tę pionową dekorację, warto zastosować je z szarymi podłogami, takimi jak Six_4Him z Jeans Collection.

Do przestrzeni rustykalnych sprawdzą się ściany z deskami z odzysku i plastrami/kołami brzozy. Do skandynawskich klimatów polecamy okładziny fornirowane lub z bielonego drewna. Do wnętrz odzwierciedlających te style warto dodać trójwarstwowe deski o wyrazistej fakturze, takie jak modele Poet's Inspiration 1R czy Soul House 1R z kolekcji artystycznie postarzanych podłóg drewnianych.

  • Poet's inspiration olejowana podłoga dębowa, kolekcja Timeless
  • Podłoga drewniana House of Souls 1R z kolekcji Timeless
  • Podłoga drewniana Secrets of Verona z kolekcji Timeless

Wykończenie ścian kamieniem

Płytki marmurowe i mozaiki kamienne to od wielu lat wielki hit wnętrzarski. Produkty te zachwycają mnogością kolorów i faktur, a także różnorodnością rozmiarów i wzorów, w jakich mogą być wykonane.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na poszczególne właściwości kamienia - jego twardość i nasiąkliwość . Oznaczenie A oznacza dużą twardość i małą nasiąkliwość (np. Granit), natomiast litera A oznacza dużą twardość i małą nasiąkliwość surowca (np.

granit i trawertyn to jedne z najpopularniejszych kamieni naturalnych stosowanych do wnętrz. Częściej stosuje się alabaster i porfir, a także onyks. Te dekoracyjne skały i minerały najczęściej występują w postaci regularnych płytek. Można je również spotkać w formie mozaiki składającej się z wielu drobnych elementów, takich jak kamyczki.

W miejscach rustykalnych akceptowane są również większe kamienie o nieregularnych kształtach. Kamienie te mocowane są do ściany za pomocą kleju lub cementu. Popularność paneli kamiennych 3D wzrosła ze względu na łatwość montażu.

Do ścian wykonanych z kamienia warto dopasować drewniane podłogi. Dlaczego. Deski ocieplą Twoje wnętrze i podkreślą kolor i fakturę kamienia. Do płytek błyszczących polecamy drewno o rozpoznawalnej fakturze np. Mozart's Note 1R. Do kamieni szczotkowanych lub palonych warto dopasować deski o gładkiej fakturze z satynowym wykończeniem.

Tynk strukturalny, kolejny pomysł na wykończenie ścian

Masa tynkarska jest podobna do drewna i może być stosowana w niemal każdym stylu wykończenia wnętrz. Jej zalety to wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne . Może być również stosowany do maskowania słabych punktów ściany i poprawy mikroklimatu.

to kategoria obejmująca masy silikonowe (akrylowe, mineralne, wapienne), masy mieszane (mieszanina włókien mineralnych, celulozowych i bawełnianych, jedwabnych) oraz. Produkty te różnią się między sobą uziarnieniem, gęstością, kolorem, obecnością poszczególnych kruszyw. Istnieje wiele tynków dekoracyjnych, które można wykorzystać do tworzenia różnych faktur i wzorów, w tym skóry jagnięcej zaczynając od kornika.

Do podłóg o gładkim wykończeniu i lakierowanej powierzchni będą pasowały tynki dekoracyjne o wyraźnych fakturach (mozaika japońska, akryl), np. Dąb Cottage 3R z kolekcji Smart. Natomiast stiuk wenecki i perłowy należy dopasować do desek o matowym wykończeniu, takich jak Niedokończona Historia 1R, Happiness.

  • Podłoga drewniana Oak Cottage 3R, kolekcja SMART
  • Podłoga drewniana Unfinished History 1R z kolekcji Timeless
  • Podłoga drewniana Dąb Cream&Cream 1R, kolekcja No Limits

Inne materiały do wykończenia ścian

Beton można wykorzystać do wykończenia ścian wewnętrznych w miejsce drewna, kamienia czy tynku strukturalnego. Temat ten poruszamy w osobnym artykule Beton i drewno we wnętrzu salonu - modne, surowe wnętrza. Na ścianie sprawdzi się korek, cegła rozbiórkowa oraz winorośl. Wspominamy o nich w publikacji Pomysł na ścianę 7 oryginalnych wykończeń.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz