Wtorek, 15 października 2024

Cechy charakterystyczne dla stylu japandi

21 marca 2023

0

Choć Japonię i Skandynawię dzielą tysiące kilometrów, łączy je bardzo podobne podejście do estetyki. Nic więc dziwnego, że projektanci coraz częściej decydują się na łączenie stylów japońskiego i scandi. Takie rozwiązanie nazywane jest japandi. Czym się charakteryzuje? Jakie są jego wyznaczniki Jak można zaprojektować wnętrza w tym stylu? Dzielimy się sekretami japandi.

Cechy charakterystyczne dla stylu japandi

Japandi (japanese style) to połączenie Scandi i skandynawskiej funkcjonalności. Zawiera w sobie również japoński rustykalny minimalizm. Połączenie tych dwóch estetyk tworzy wnętrza, które wyglądają naturalnie, prosto i wygodnie, a jednocześnie zachowują urok i charakter.

W tych przestrzeniach dominują czyste linie, jasne kolory i naturalne światło, a także sztuka i rzemiosło. Forma i funkcja dbają o ogólną aranżację.

Zobacz także: łazienka w stylu japandi >>

Kluczowe wyznaczniki japońskiego

W stylu japandi chodzi o aranżację przestrzeni, a także o kolorystykę i elementy dekoracyjne oraz wykonanie przedmiotów.

Połączenie minimalizmu, estetyki i funkcjonalności w jednym

Połączenie japońskiego i skandynawskiego wzornictwa tworzy wnętrza, które opierają się na niewielkiej liczbie przedmiotów. Każdy element musi być dokładnie przemyślany. Największy nacisk kładzie się na estetyczne, ale i wysoce funkcjonalne rozwiązania .

Należy zaznaczyć, że japandi nie jest stylem minimalistycznym. Mała ilość przedmiotów nie jest celem samym w sobie. W centrum takich projektów znajduje się bowiem człowiek i jego potrzeby.

Czyste linie, prostota i otwarte przestrzenie

Styl japandi najlepiej sprawdza się w czystych, otwartych przestrzeniach. Proste i pozbawione bałaganu wnętrza tworzą atmosferę przypominającą Zen. Dzięki temu można się zrelaksować i odzyskać jasność myślenia.

Zobacz także: sypialnia w stylu japandi >>

Naturalne surowce i stonowane kolory

Najlepiej używać naturalnych materiałów, aby oddać ducha i filozofię japandi. należy dbać o len, wełnę i bawełnę.

Istotna jest subtelna, rozbielona paleta kolorów , obejmująca naturalne odcienie drewna, ciepłe szarości, beże i złamane biele. Wprowadzimy do Twoich wnętrz więcej światła i dodamy przytulności dzięki naszym przyjaznym, jasnym tonom.

Piękne rzemiosło i wysoka jakość

Ważną rolę w tym trendzie odgrywają ręcznie wykonane, wysokiej jakości przedmioty. W japońskich wnętrzach nie ma miejsca na nietrwałe, masowo produkowane akcesoria i meble.

Zrównoważony rozwój

Styl japoński jest nierozerwalnie związany z zachowaniem ekosystemu przy jednoczesnym spełnieniu wymagań nowoczesnego społeczeństwa. Wnętrza urządzone w tym stylu muszą wykorzystywać lokalne produkty i być wykonane z ekologicznych surowców .

Jak urządzić japandi w swoim mieszkaniu

Warto połączyć skandynawską koncepcję Hygge (przytulność) z japońską filozofią, która mówi, że w niedoskonałości tkwi piękno (wabi-sabi), aby stworzyć wnętrze w stylu japan. Takie połączenie pozwala stworzyć przestrzeń, która jest minimalna, wygodna, swobodna, a jednocześnie ciekawa i wyrafinowana. Jakie są najlepsze sposoby na osiągnięcie pożądanego efektu dzięki tym rozwiązaniom?

Podłogi w stylu japandi

Drewniane podłogi są bardzo popularne w przestrzeniach w stylu japan. Najpopularniejsze modele wykonane z dębu dostępne są w naturalnych lub jasnych kolorach.

Ważne jest również ich wykończenie. Warto postawić na deski o wyraźnej fakturze powstałej w wyniku ręcznego fazowania, szczotkowania i strugania. Do powyższych założeń idealnie pasować będzie kolekcja podłóg trójwarstwowych, które zostały poddane artystycznemu postarzaniu. Secrets of Verona 1R to jeden z bielonych modeli. Został on ręcznie zabarwiony przy użyciu najlepszych olejów i pigmentów. Unfinished History 1R, Secret Chamber 1R to dwa przykłady podłóg w naturalnym kolorze. Poet's Inspiration 1R to jednorzędowy wzór deski dla miłośników podłóg w kolorze kremowym.

  • W ramach kolekcji Timeless dostępne są podłogi drewniane Secrets of Verona.
  • Podłoga drewniana Unfinished History 1R, kolekcja Timeless
  • Inspiracja poety 1R Podłoga drewniana

Meble w stylu japońskim

Dobrym pomysłem, podobnie jak w przypadku drewnianych podłóg, jest wybór jasnych dębowych wykończeń mebli. Miej na uwadze, że nie chodzi tylko o użyty surowiec, ale także o ręczne wykonanie i wysokość mebli - powinny być one nieco niższe niż ich europejskie odpowiedniki.

Ważne jest, aby wybrać lampy, które stworzą niepowtarzalny klimat poprzez miękkie, rozproszone oświetlenie. Taki efekt można uzyskać stosując papierowe i mleczne, całoszklane klosze. Kropką nad i będą "Shoji", czyli przesuwne ekrany wykonane z drewnianych ram i papieru washi-paper.

Akcesoria w stylu japońskim

ręcznie robione wazony z ceramiki są świetnym przykładem tego trendu. Warto wypełnić je długimi, cienkimi gałęziami pękającymi od pąków kwiatów.

Tace wykonane z drewna mangrowca są często spotykane w mieszkaniach w stylu japońskim. Ten dodatek można postawić na stoliku kawowym, aby uporządkować przedmioty codziennego użytku. Aranżacja wnętrz musi balansować pomiędzy stylami japońskim i skandynawskim. Ważne są abstrakcyjne, minimalistyczne grafiki ścienne, najlepiej wydrukowane na ekologicznym papierze. ważne są też drzewka bonsai i wiszące donice z bambusową winoroślą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz