Sobota, 20 lipca 2024

Podłogi drewniane - porady i aranżacje

30 sierpnia 2023

0

Łączenie drewna i betonu architektonicznego to popularny trend w projektowaniu wnętrz. Jak można zestawić ze sobą te materiały? Oto kilka najciekawszych surowych wnętrz z wykorzystaniem podłóg Baltic Wood.

Jakie wnętrza są surowe?

Idea surowych wnętrz pojawiła się po raz pierwszy w latach 40. ubiegłego wieku. Jednak największą popularność zyskała w latach 60-tych, kiedy to artyści zaczęli zakładać swoje studia w opuszczonych pomieszczeniach poprzemysłowych. W ostatnich latach ten postindustrialny styl przeżywa swój renesans.

Ważne jest, aby pamiętać, że surowe wnętrze nie oznacza "zimnego". Jest to sposób na wydobycie faktury materiałów, takich jak chropowatość betonu i struktura (usłojenie) drewna. Ogromną zaletą surowej aranżacji jest swoboda w doborze dodatków. Dzięki temu pomieszczenie może mieć różnorodny charakter.

Aranżacje loftów z betonem i drewnem

Lofty to główne miejsce zastosowania betonu architektonicznego na ścianach. W takim pomieszczeniu szczególnie pięknie będzie wyglądać podłoga, która została ręcznie postarzona. Im więcej sęków i mocniejsze usłojenie, tym lepiej. Najlepiej wybierać takie rodzaje drewna jak rustykalne, superrustykalne i cottage. Salon z podłogą w stylu średniowiecznego zamku to przykład nowoczesnego loftu:

Timeless Collection Medieval Castle z olejowaną podłogą dębową.

W tym pomieszczeniu dominują przede wszystkim dwa kolory, szary i ciemnobrązowy. Uzupełniają je biel i czerń oraz kilka turkusowych akcentów. Aranżacja ta w nienachalny sposób wykorzystuje styl postindustrialny. Widać to w doborze i obecności surowych materiałów, a także wysokich okien ze szprosami.

Beton i drewno w stylu skandynawskim

Skandynawski design, a zwłaszcza jego szwedzka odmiana, to kolejny popularny kierunek aranżacyjny wykorzystujący drewno i beton architektoniczny. W tych aranżacjach dominują surowe materiały: nie tylko drewno i beton architektoniczny, ale także wełna i len.

Ta aranżacja sypialni jest dobrym przykładem tego stylu.

Podłogi drewniane Oak Villa 3R z serii Melody.

Zgodnie ze szwedzkim stylem, w tym pomieszczeniu dominują głównie neutralne, jasne kolory, takie jak szary i biały. Podłoga została wykończona matowym lakierem i kremową bejcą. Ciemne podłogi mogą być stosowane w pomieszczeniach w stylu skandynawskim. Koncepcja ta występuje w stylu duńskim. Szczegółowe informacje na temat stylu skandynawskiego można znaleźć w artykule Podłogi w skandynawskich wnętrzach - klasyczne i nietypowe aranżacje.

Beton jako element dekoracyjny w salonie

Beton dekoracyjny nie musi być dominującym elementem we wnętrzu. Ci, którym zależy na szerszej gamie kolorystycznej, mogą wyłożyć jedną ścianę betonowymi płytami. Pomysł ten został zaprezentowany w minimalistycznym i nowoczesnym salonie z podłogą Melody Hope.

Podłoga drewniana Hope Oak Villa 1R z serii Melody.

Niebieskie ściany również mają taką samą fakturę jak beton, tworząc harmonijne zestawienie. Podłoga w tej aranżacji ma surowy wygląd, który uzyskano dzięki szczotkowaniu i zastosowaniu specjalnego oleju.

Szukasz idealnej podłogi?

Znajdź ją tutaj!

Zobacz ofertę

Komentarze (0)

Zostaw komentarz