Wtorek, 15 października 2024

Podłogi drewniane - porady i aranżacje

1 lipca 2023

0

We wnętrzach w stylu vintage dominują meble, dodatki i akcesoria, które mają minimum 20 lat. Jakie meble i podłogi sprawdzą się we wnętrzach urządzonych zgodnie z tym trendem? Czy można pozwolić sobie na połączenie starego z nowym w modnym eklektyzmie?

Wnętrza w stylu vintage: Cechy

Eksperci twierdzą, że przedmiot vintage to taki, który ma co najmniej 20 lat. Antyki to przedmioty, które mają co najmniej 100 lat. Trend retro obejmuje przedmioty młodsze niż 20 lat. Są to często produkty stylizowane na stare lub nawiązujące do stylów popularnych w poprzednich epokach, ale wykonane z nowoczesnych materiałów.

Jak stworzyć wnętrze w stylu vintage? Aby to osiągnąć, wystarczy sięgnąć po niektóre z tych charakterystycznych cech i elementów:

  • Jasne kolory: beże, szarości, piaski, kremy, pastele: lila, jasne róże, jasne błękity, połączone z intensywnymi kolorami: pomarańcze, czerwienie, błękity, żółcie.
  • Naturalne materiały: drewno, kamienne ozdoby, kute metalowe ozdoby i tkaniny takie jak wełna, len, bawełna, jedwab.
  • Pchle targi są pełne skarbów, niezależnie od tego, czy są to sentymentalne pamiątki, czy klejnoty znalezione na pchlim targu.
  • Stare czarno-białe fotografie i obrazy.
  • Bujność przejawia się w liczbie i różnorodności akcesoriów i dekoracji. Jeśli chcesz powiesić dekoracyjne mosiężne ramy, użyj sześciu-ośmiu zamiast dwóch lub trzech.
  • Ściany mogą być gładkie i monochromatyczne lub tapetowane (na przykład w mały kwiatowy wzór).
  • Planując rozmieszczenie mebli we wnętrzach w stylu vintage, należy wziąć pod uwagę symetrię.
  • Eklektyzm to styl vintage, który łączy elementy teoretycznie niekompatybilne, ale pozbawione cech wspólnych.

Zasadą jest, że należy używać mebli i akcesoriów starszych niż 30 lat i młodszych niż 60. Zapewni to przyjemny dla oka efekt i sprawi, że pomieszczenie nie będzie wyglądało jak muzeum. Inną popularną zasadą aranżacji jest "im więcej kolorów, tym mniej dodatków" i odwrotnie.

Styl vintage występuje w wielu odmianach

Vintage można podzielić na dwie kategorie: klasyczny vintage i nowoczesny vintage. Klasyczny to meble, akcesoria i dodatki, które mają co najmniej dwadzieścia do trzydziestu lat. Nowoczesny to mieszanka starego i nowego. Nie zawsze możliwe jest udekorowanie przestrzeni przy użyciu wyłącznie elementów spełniających kryteria wiekowe. Nowoczesny trend vintage to doskonały kompromis, który łączy stare i nowe.

Średniowieczny Zamek 1R z kolekcji Timeless Lakierowana podłoga Melody Oak Cottage Utracone szkatułki 1 R z kolekcji Timeless

Podłoga w stylu vintage

Kolekcja Timeless to doskonały przykład podłogi, która wpisuje się w nowoczesny trend vintage. Są to trójwarstwowe podłogi drewniane, które zostały poddane artystycznemu postarzaniu. Podczas zabiegów takich jak drapanie i struganie ludzką ręką, szczotkowanie lub nakładanie "śladu kornika", na drewnianych powierzchniach pojawiają się rysy sugerujące, że deski wyglądają na znacznie starsze niż są w rzeczywistości.

Ważny jest również rodzaj wybranego drewna. Jeśli wybierzesz podłogę z dużymi sękami, podkreśli ona styl vintage. Rustykalne lub super rustykalne rodzaje dębu będą wyglądać świetnie z minimalistycznymi, jasnymi meblami z lat 50. i 70. ubiegłego wieku. Podłogi tego typu dostępne są w kolekcji Timeless oraz kolekcjach Melody i NoLimits.

Salon w stylu vintage

Aby wprowadzić styl vintage do salonu, można skorzystać z poniższych pomysłów:

  • Płyty winylowe jako dekoracja ścienna
  • Wiele metalowych lub mosiężnych ramek z czarno-białymi zdjęciami.
  • Postarzany, bogato zdobiony żyrandol,
  • Meble tapicerowane z delikatnym wzorem.
  • meble na ozdobnych nóżkach (sofa, fotele, komoda, stolik kawowy),
  • toaletka z lustrem
  • Ściana pomalowana na jasny, jednolity kolor.
  • Stosy książek na podłodze lub półka pękająca w szwach od kopii tytułów od dziadków lub z antykwariatów.

Wystarczy wybrać 3-4 z powyższych propozycji, aby salon nabrał charakteru vintage. Trend ten charakteryzuje się eklektyzmem. Eksperci od aranżacji wnętrz sugerują jednak trzymanie się jednego kierunku. Na przykład kawałek oryginalnego mebla z lat 50. i 70. może służyć jako podstawa dla reszty salonu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz