Sobota, 20 lipca 2024

Nowoczesna sztuka ścienna - Inspiracje 2023

28 marca 2023

0

Dekorację ścienną można wykonać za pomocą farby i gąbki/pędzla/wałka. Jakie są możliwości różnych technik wykończeniowych? W tym artykule omówimy nowoczesne pomysły na malowanie ścian.

Nowoczesna sztuka ścienna - Inspiracje 2023

Przed pomalowaniem ścian warto przyjrzeć się kombinacjom kolorów. Napisaliśmy artykuł zatytułowany Kolory roku 2023 we wnętrzach - Trendy do najpopularniejszych odcieni i kombinacji. Jak stworzyć z ich wykorzystaniem wyjątkowe dekoracje ścienne?

Ściana z efektem ombre

Mieszanie kolorów można uzyskać poprzez zmianę intensywności barw i zatarcie linii między nimi. Aby uzyskać taki efekt, trzeba użyć farb w różnych kolorach, najlepiej o podobnej intensywności, ale nie za blisko siebie.

W określeniu miejsc przejść tonalnych pomogą nam linie pomocnicze narysowane ołówkiem. Linie te mogą być narysowane w sposób poziomy lub pionowy, albo w formie abstrakcyjnej w różnych kierunkach.

Następnie nakładamy na pierwsze pasmo najjaśniejszy kolor, a na kolejne lub pod nim kolor o ton ciemniejszy. W czasie, gdy emulsje pozostają mokre, pędzlem lub wilgotną gąbką rozmyliśmy granicę między nimi. W zależności od pożądanego efektu, można powtórzyć cały proces kierując się w górę lub w dół.

Warto przyjrzeć się tej technice malowania ścian. Można ją stosować na niewielkim obszarze lub na wąskim fragmencie, np. na stiukowych ramach. Dobrym pomysłem jest użycie najjaśniejszych kolorów ombre jako optycznego wzmocnienia sufitów. Ten rodzaj wykończenia ścian sprawdzi się we wnętrzach w stylu boho, skandynawskim i glamour. Takie przestrzenie najlepiej będą się prezentować, jeśli masz jasne podłogi ułożone we wzór jednorzędowy (np. Hope, Happiness czy Secrets of Verona 1R).

  • Podłoga drewniana Hope Oak Villa 1R, seria Melody
  • Podłoga drewniana Oak Cream&Cream 1R z kolekcji No Limits
  • Podłoga drewniana Secrets of Verona z kolekcji Timeless

Geometryczne inspiracje a malowanie ścian

Nowoczesne pomysły na dekoracje ścienne często zawierają motyw koła lub łuku. Łuk w innym kolorze obok łóżka w sypialni lub duże koło nad sofą to ogromne hity ostatnich sezonów.

Takie wykończenie ściany można uzyskać za pomocą szablonu lub zestawu, który zawiera miarkę, sznurek i nożyczki. Druga technika polega na odmierzeniu na sznurku promienia koła (dodając niewielki przepis na dwie pętle), a następnie wycięciu tego kawałka z kordonka. Sznurek mocujemy do ściany, przypinając go szpilką. Drugą pętlę mocujemy za pomocą szpilki. Następnie za pomocą ołówka rysujemy okrąg. Kolejnym krokiem jest pomalowanie konturu narysowanego kształtu farbą, a następnie wypełnienie środka za pomocą wałka.

Lamperia pomalowana przy użyciu farby

Lamperia to wyraźnie zarysowana listwa dekoracyjna, która znajduje się w dolnej części ściany. Można ją wykonać również przy użyciu sztukaterii lub drewna, a nawet farby ściennej.

Zaletą malowania tynku emalią jest stworzenie nierównomiernego efektu pomiędzy dwoma elementami. Jest to możliwe, ponieważ nie musisz używać prostych linii do rozgraniczenia kolorów. Zamiast tego możesz użyć fal, wzniesień lub ząbkowania, które przypominają kartkę papieru.

Lamperia pomalowana farbą olejną ma walory estetyczne, ale także chroni tynk przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Ten element dekoracyjny można wykorzystać jako wezgłowie łóżka lub wykończenie ścian w jadalni. Dobrym pomysłem jest połączenie go z drewnianymi podłogami we wzór jodełki, np. deskami Adrenaline (kolekcja NoLimits). Sprawdzi się również w przestrzeniach skandynawskich z podłogą dębową o wzorze deski jednorzędowej (np. Madeline Oak Classic 1R, z kolekcji Melody).

  • Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R, z kolekcji NoLimits.
  • Podłoga drewniana Reflection Herringbone, kolekcja No Limits
  • Podłoga twarda Medeline Dab Classic 1R z kolekcji Smart

Farby strukturalne do ścian

Inną opcją dla oryginalnych ścian jest pomalowanie ich farbą strukturalną. Dzięki temu nadamy im nie tylko kolor, ale i charakterystyczną, trójwymiarową fakturę. Produkt ten można uznać za pośrednią formę farby i tynku dekoracyjnego.

W zależności od rodzaju i sposobu aplikacji (wałek gąbkowy, pędzel, szczotka), może tworzyć różnorodne efekty. Do efektów tych należą: pergamin, piasek pustyni, rosa, taccore, lambent.

Jest to szczególnie przydatne, gdy powierzchnia ściany posiada pęknięcia, niedoskonałości lub ubytki. Większość niedoskonałości w tynku można pokryć farbami strukturalnymi.

Tapetowanie ścian techniką

Taping to metoda nakładania farby na gąbkę. Metoda ta polega na nakładaniu emalii akrylowej na gąbkę, a następnie cofaniu jej za pomocą energicznych ruchów. Metoda ta, podobnie jak w przypadku farb strukturalnych, nadaje ścianom efekt trójwymiarowości. Ściany o nierównej lub chropowatej powierzchni będą świetnie wyglądać we wnętrzach rustykalnych i wabi-sabi. Takie aranżacje będą dobrze współgrać z ręcznie postarzanymi podłogami dębowymi, takimi jak Unfinished History 1R i Poet's Inspiration 1R.

  • Podłoga drewniana Unfinished History 1R z kolekcji Timeless
  • Natchnienie Poety Podłoga drewniana 1R
  • Podłoga drewniana Mozart's notes 1R z kolekcji Timeless

Komentarze (0)

Zostaw komentarz